Duben 2008

Víkend aneb výlet do neznáma..Umění nebo magorárna?

20. dubna 2008 v 21:47 | nebel |  Reportage+recenz
Jsme otrokem času. Pán všech ručiček a hodin nezná slovo STOP. Plujeme na vlnách a snažíme se utíkat před časem, čímž se stáváme vlastními nevolníky. Nenechme si protéct život mezi prsty a včas si uvědomme, že všechno závisí na našem rozhodnutí. A když ne přes týden, alespoň ten víkend, ať je nevšední a dlouho se na něj vzpomíná.
Ukázkovým vzorem by mohl být ten aktuální. Rozhodli jsme se vydat do chřtánů města Litvínov. Pohltilo nás i s tkaničkami od bot.
Terasa Litvínov nabízí bohatý program akcí už dlouho, ale pohodlní Tepličáci se jí rozhodli přijít na kloub až teď. Protože proč sedět pořád doma, zvlášť když se v okolí nekoná nic obohacujícícho. Tak jsme na to téměř spontánně "vlítli" a než jsem se stačila rozkoukat, už jsem seděla s Ctiborem a Tomášem v nepohodlném osobáku směr Litvínov a řešili jsme, jestli ve městě Fruhlingové fakt jezdí tramvaje. Půl hodiny nato nás vyplivnul vagon na opuštěném nádraží a Svatá výprava pokračovala.
"To musíte k Plusu a pořád nahoru". Nakonec to ani tolik nebolelo, akorád jsme měli mokro v botech až to hezký nebylo, než jsme vyšplhali do kopce k poměrně přehlídnutelné budově s nápisem TERASA. Celkem pozdvižení, byli jsme tam jako první, vevnitř nikdo, krom pohodlných křesel a sedaček a samozřejmě osádky DJ, kteří teprve připravovali stage, ladili a zlepšovali svůj připravovanej NOIZE. To trvalo asi hodinu, možná víc a pořád to vypadalo, že to bude noční sólokapr only for nebel crew. Ale nakonec to vůbec nebylo tak horké. Pálilo to jako čert ( nebo jako říznutí se plechem v nepříčetnosti?:) Proč ty jinotaje? Tak tedy k věci, já vám povím, co je to NOIZE!

NAPALMED- EXPERIMENTAL NOISE from INDUSTRIAL GALLAXY( SCREAMING ALIEN)

Usaďte se do křesla a popíjejte s námi z plastových kelímků, zatímco na stagi se děje jakási zvuková mela, zapříčiněná hrstkou hudebně nadšených mladíků. Je poznat, že jim to hodně zlobí, chrčí a nedaří se srovnat rozladěné obří repráky. Už se těšíme na kvalitní ozvučení. Občas tam skočí kus jungle setu, hutnějšího než je zvykem, pravda. Když se ale zadíváte na hodiny a sound se stále příliš němění, už začne cosi hlodat ve vaší-naší hlavě. Ono to teprv přijde, ještě si hlodání a hobling mozku dosytosti užijem.
Sound se srovnal, stage mírně mírně zaplnila příchozími a dokonce se začlo vybírat vstupné. Asi to tak ve zdejším klubu chodí, nevíme:) Opravdu tvrdé jungly špikované klasickým DNB a sem tam snad i hardcorek? A kam se poděl kudrnatý chlapík v údržbářském? Sbalil cdčka naprodej a byl pryč. RadeK.K, dle informačních pramenů na netu, tak se nese jméno nespecifikovatelného vizuálního a zvukového úkazu. Sorry,ale jak vás jinak uvést? Mixing se začal rychlostí světla měnit v nálet mimozemských civilizací na zem. Ani speedcore to nebyl. Kdo by tušil, že za tak hlučným NĚČÍM (snad i performance by se tomu dalo "zanadávat"),není jen mixážní pult, ekvalizéry, kabely a kompjútry. To dvojice RadeK a MartiN rozjeli jakousi mezidimenzionální baštu Zla. Vše bylo zapříčiněno dotykovým mixákem, nejrůznějšími předměty vyvolávajícími hluk (třeba obyčejná plechovka s kuličkami, kovové krabičky, barel a na něm to vše přidělané)a dvěma osobami které budili dojem zfetovaných agresorů posedlých satanem. Jeden bušil do barelu, chrastil s krabičkami a kovem a druhý s totální nepříčetností bušil o sebe dvěma plechy (občas i o sebe samotného), vyluzoval sotva slyšitelné skřeky a poskakoval jako by mu hořelo za pr...Ke všemu projekce abstraktních tvarů a hlava a rozum vám nevěděly, jestli se fakt děje to, co právě vidíte a tendence zešílet z drásavých pazvuků, kterým neutečete ani s rukama na uších, byla vysoká. Napalmed, to je ničení veškerých hranic mezi psychikou, uměním a destrukcí masy.
Nemám zcela jasno, co si o projektu NAPALMED myslet. Obdiv patří jistě tomu nápadu vůbec takovou show uskutečnit. Nuda to vážně nebyla. Jen by mne zajímalo, v jakém psychickém rozpoložení tohle autory performance napadlo. Zaujmout smysly diváka a posluchače, je v dnešní době tvrdým ořechem a jim se to podařilo na jedna. Ale znovu bych si to už asi nedala:) Zvuk otřásajícími vám všemi tělními orgány a dvoudenní hučení v hlavě není tak zcela mojí všední prioritou. Všechna čest jejich fantazii a odvaze to uskutečnit!Experimentování jsou dveře vždy dokořán otevřené..
Po skončení experimentů až do úplné destrukce a bujarého potlesku, akce rozhodně neřekla dobrou noc(to až o pár hodin později) a ukázala se na světlo klasická klubová scéna, začali se hrnout masy lidí,aby si zapařili. S výhodou množství křesel a gaučů si každý mohl schrupnout, když to náhodou u repráků přehnal, nebo na něj šla zelená či jiná ospalost. Za gramcema mixovali lidi z COMMUNNAL WASTED SOUND SYSTEM. Odkud jsou netuším, slyšeli jsme je s klukama poprvé. Slušně jsme si užili u repráků i mimo ně, co ale bylo hodně velké mínus CW, byla rychlost, s jakou měnili styl, takže se člověk každou chvilkou musel z dnb přeorientovávat na HC prokládali to Gabba a nějaká stabilita tu nebyla na místě. Pařba to byla, ale přílišným kombinováním /co nejvíc breaků a bootlegů za minutu/ se jinak nářezy měnily v chaos. Museli jste si svůj kus setu stihnout chytit:)
...............................................Fajn sobotní akce, ještě by mohla být lepší spoj do Teplic a majitelé klubu by nemuseli VYHÁNĚT obecenstvo do zimy a tmy ve 4 ráno jak na Kinder party...................... třeba zas někdy zopáknem, už zocelení zkušenostmi předešlými:)S doprovodem dvou ostřílených pánů mi bude ctí.
by nebel(r) /S dotykem mimozemské civilizace/

Komplikovaná?Tu som!A jaro jakbysmet..

14. dubna 2008 v 21:02 | nebel |  napsáno nebel(r)em
Nebel a SKA? Podivuhodnost,ale proč si taky jednou neužít veselou hudbu a vyměnit jí za utrápený metalcore a depresivní noize? Protože je k tomu důvod (zase po letech O:) ne,ale aspoň dnech) a to neledajaký. Je tu jarní spirit a nálada jak má být, náležitě rozptylující a rozverná, neposedná jako listí v jarním vánku, který češe koruny stromů v rozkvětu. Jako kouzelný víkend lásky a adrenalinu, který nakonec ani nemilá potopa nepotupila.A proč? Protoč a červotoč.
Polemic a jejich písnička Komplikovaná, to celé tak nějak dokreslují:
Komplikovaná
Brilantne distingvovaná, z inertných sfér
termicky vystresovaná, si kaskadér.
Kauzálne symetrická, bázicky kubistická
senzitívne hyperaktivovaná.

[Ref]
Kto sa v tých slovách vyznať má
prečo je komplikovaná
chceš ju celú prečítať
na pomoc slovník musíš brať.

Metodicky fiktívna, impulzívna
goniometricky implikovaná.
Geniálne empirická, staticky kinetická
hermeticky hospitalizovaná.

[Ref 2x]
Prognóza disonancie je formálna
habilituj sa budeš saturovaná.
Viem že si ciachovaná, intenzifikovaná
enviromentálne asi milovaná.
A taky nechci opomenout song Farebná. Nejen pro její pohodový dubový sound,ale hlavně text:(souhlas)
Farebná
Mám toho dosť
Chytá ma zlosť,
Niekto ak nespravodlivý je

a nie som sám
Tak karty vykladám

Sú blázni, keď
Chcú spasiť svet
Tvária sa ako bohovia
O také víťazstvá
Nikto ich nežiadal

[Ref]
Pocit mám
Že patria tam
Kam sa ráno vždy posadím

[Ref]
Svet ako dúha je farebný
je na ňom miesta dosť pre všetkých
miesta tu je viac, oveľa viac ako sa nám zdá
Svet ako dúha je farebný

a kto s tým problém má, je mi ho ľúto

Cítia sa byť
nadradení
v tom sú si úplne podobní
demagógiou
dobre živení

Ľudia sú takí
a onakí
Na špičku nosa nevidí
kto tieto rozdiely
chce riešiť násilím.
/Obsahem by se to hodilo jako názor na dnešní naštěstí jen online střet s neznámým člověkem, propagující nacionalistické cítění."Je mi ho ĺúto"/
Prostě a jednoduše, nebel není jen milovníkem hardcoru,metalu a podobně, rádá si užiju i tuhle švandu, ale musí být totálně fajn nálada,což se dneska povedlo:)
//A ještě trochu více k Polemic a naší hudební scéně, konkrétně festivalu VODA PRO AFRIKU.
Tento reggae/ska festival se koná 17.5.(sobota) od 17.00 h v Děčínském Společenském domě. Vstupné je 250,-, v předprodeji, např. v prodejně Mannhattan lístek seženete za 200,-
Tak si tuhle akci nenecháme ujít ne?:)NE! To bude mazec.
Dalšíma účinkujícíma jsou Uragan Andrew, United Flavour atd.//
Tichá lavička v parku, všude jen tma a stromy, na nebi hvězdy a tuto idylu narušují pouhé kachny na procházce:) Co víc si ještě přát?

..hAppY girl..
by nebel(r)

5-0-5..a pointa?

1. dubna 2008 v 22:25 | nebel |  HUDBA
Five pointe O, nemnoho známá skupina z USA. Jediné a debutové album. A název? Untitled. Víc inkognito už být nemůžou. Nicméně tohle album, někomu se jevící jako mírně(i silně) do ema, jinak odlehčený metalcore nebo alternativa, je jedinou výplní těchto prádzných dní, kdy se nic nevede, jak by mělo. Černý týden? Asi. Většina písní je melodických, až trochu kopírujících onen známý "oldschool california metal"- crossoverský styl a ve skladbě Freedom? je silné ovlivnění skupinou P.O.D. a jí podobných. Nebo je to možná tou USA..Kvůlí těmhle independent songům mě ale album přílíš nebere. Mám na mysli jiné kousky, depresivnější, smutnější a zadrhlejší.Sympatheitc climate control(jakoby vypadla z repertoáru Billyho Corgana a navlékla coreový háv!), The infinity, Aspire, inspire..jo,přesně tyhle tři mám na mysli. Nedoporučuju pouštět si je při depresivní,smutné náladě, hlavně tu poslední. Může se stát,že vám začnou téct slzy a nepůjde to zastavit. Ale jestli vás nepotkalo nic špatného, jenom se zamyslíte a budete si songy vychutnávat. Ta první část alba je zase taková odvazová, don´t solve it, ale nenechte se zmílit, on ten refrén ukáže, zač je toho metalcoreu loket.. Možná je to záležitost pár dnů, týdnů,rozhodně však jsou "Těmi lepšími z řady" a to, že se jeví poměrně neznámými(netroufám si říct UNDRGRND!), páč o nich není na netu moc infa. Evokuje to ve mne bojovníka, který se na konci plný hořkosti vzdává a jako requiem mu pobroukává hlásek padlé víly..Poslechněte,poznáte.
Btw, natože je album staré 6 let na něj nemá polovina nováčků na téhle scéně. Prvky na lepší dvojku:-)/Hodnotím spíše instrumenty než screaming a growling a kousky zpěvu:)

FIVE POINTE O / UNTITLED/2002
Tracklist:
by nebel(r) ,Life is biohazard!