Duben 2009

Therion- úsvit nad tratolištěm(či posledním útočištěm)?

27. dubna 2009 v 16:13 | nebel |  REcenze

ANEB DEATH METAL TROCHU JINÝM ÚHLEM POHLEDU

Therion, má hodně oblíbená kapela, především díky klasickému albu D´arab zaraque, na kterém mě nadchly a ukořistily symfonické skladby, nahánějící hrůzu. S albem Beyond Sanctorum (vlastním remasterovanou verzi, ale původní je z roku 1992), jsem přičichla k jejich raně oldschoolovému soundu, kterým by nadšený death metalista jistě neopovrhl.
Skutečný ryzí death, nikoliv symfonie a orchestr všude kam se podíváš, jak je zřejmo z počátků 90.let. Myslím, že u toho deathu měli vážně zůstat. Prostě jim sedne. Jako prdel na hrnec. Není to ten těžkopádný nic neřikající death, co se objevuje hojně dnes a hojně v USA (nic proti nim, ale takový Canibálkové a jejich new album, mě vážně sluchově a nápadově už vůbec nenadchli). Tohle je zkrátka swedish oldschool nejhrubšího zrna. A přesto nezní barbarsky.
Zní čistě, oprášeně, jak je ve zvyku "Bestií" s nádechem orientálna(Prý zabrousili pánové do zákoutí perského folkloru), což je u tohoto tělesa vždy jen ku užitku. Střídá se tu totální death s odlehčenými pasážemi. Hrubý hlas i kytary, berou dech všemu, co jim přijde do cesty. Jsou temné a silné, nikoliv však těžkopádné, ale vše pečlivě zapadá tam, kam by mělo, aby ucho bylo lahoděno. Vokál co ostrouhá snad vše, je posléze vystřídán v Paths jemnými vokály éterických bytostí něžného pohlaví, a záhy je zas vše koseno Jím Mocným. Vše ve středním až rychlejší tempu. Jedovatě pomalé se občas vkrádá na povrch, bolestně pomalu, jako smrt.
Potěšili mě hlavně kouskem Ctulhu, písní inspirovanou mnou oblíbeným "zvířátkem" z ledových vod Lovecrafta. Ve skladbe Beyond sanctorum zas můžete slyšet hlas samotného Satana.
Přiložené demoverze písni:Ctulhu, Future Consciousness, Symphony of the Damned a třeskuté Beyond Sanctorum jsou neméně kvalitní, než-li jejich beta verze, když to řeknu takhle "hulvátsky".
Basa je zde hodně hutná, ale rozhodně ne rušivá vůči ostatním instrumentům. Elektrika zní čistě, ještě ne dostatečně podladěně(jak je tomu u deathu i jiných žánrů dnes). Bicí jsou jako špendlíky, vykukující z tělíčka zkrvavené panenky voo-doo.
Celkově na mě album působí nadprůměrně, díky své podmanivosti a zároveň neschopností urazit jakéhokoliv posluchače veterána i nováčka. Nebrala bych to však jako mínus, skutečně nepůsobí průměrně( ať žijí místy exotické prvky, které nedovolí posluchači usnout na vavřínech.).
Velice osvěžující dílo ze starých vod. Doporučuju konzervativním posluchačům i milovníkům všeho oldschool.

(Přestože obal působí kapku ploše, na tehdejší dobu určitě trhák!)

(novější verze, jak to tak bývá, přinesla i zajímavější cover...)

by nebel(r)
Paganic trip

21. dubna 2009 v 18:45 | nebel |  Moje galerie
Přidána nová galerie do Phottoz a tam naleznete fotky aneb pokračování včerejší promenády:)

Phottoz-> Paganic trip

by nebel(r)

Paganic heart, oh it screams on fire!A bylo jaro.

20. dubna 2009 v 19:10 | nebel |  napsáno nebel(r)em
Mé pohanské srdce, ach bije na poplach. Svíjím se chvíli jako klubko hadů v lese, chvíli vyji nabitá energií, misantropně, jako vlkodlak. Chvíli oddechuji, a hledím, co s rozlitým mlékem. Jindy zas směju se nad brekem..

Venku je nádherně a paprsky slunce, když zrovna problikávají krajinou, na doubravu hledí, nebeská modř se sklání a pohlcuje běloskvoucí i našedlé obláčky, cítím se volná, ach ano. Srdce plesá a les volá: " Kams zmizelo děvče, hvozd tě čeká, máme s tebou účty!" A když vstoupím pod bájnou Doubravu, kde nad lesem se sklání starobylý hrádek, větve se dotýkájí okrajů me duše a s každým vzdechnutím vánku bájného lesa, já pociťuji, že žiji! Já vím, kdo jsem! Patřím k vám, mé stromy tiché i k tobě pestrá zvířeno! Les je můj ráj, ba běda komu vstoupí a lesu ublíží!
Mé pohanské srdce bije pro tebe, lesní okraso každého koutku světa, lese, jsi můj pán!

Vidím každého ptáčka, jak vznáší se nad klenutou cestou ku hradu, vidím vznášet se netopýra, když slunce je již na obzorem spící skoro. A hrad vše pozoruje, svítíc k nám dolů, jako nocí rozžehlá svíce na pochodu templářů. Ba i je snad prožil tento zámek, když ještě byl gotickou rozvalinou. Kdo ví, kde si bájné divoženky dávali sraz? Třeba pod tím svkostným vrchem, jen les jim byl svědkem nestranným. Naslouchal a skučel jako meluzína, když proháněly jím se mrazy. Však hleďte, stále tu je, a kdy jindy, než v jarním odlesku slunce, byl krásnější....

Miluji tě, hvozde naší doubravy a ctím tě, není hezčího pohledu denního oku.

A zase:)

Zde je pár fotek z výletu, který jsem podnikla o velikonočním volnu. Bylo třeba načerpat sil tam,kde je mi volnost dopřáná plnými doušky.
Mé romantické srdce, si neodpustí další do série Doubraf:) Mácha by pochopil..

Smrákání v obětí entů.
Banshee ve svém živlu:)

Ahoj strome!

zbytek snad až bude čas i v galerce,in quality.

by nebel(r) Paganizer.MM- Strejda se srnčí hlavou minimalistou?

13. dubna 2009 v 18:27 | nebel |  HUDBA
Potěšením dneška bylo, že konečně tak nějak vím, kam má Marilyn Manson svou novou tvorbou namířeno. Skutečně to byla potěšující zpráva, zvlášť pro ne úplně skalního fandu této kapely, který měl navíc k dispozici poskrovnu informací o nadcházejícím albu, které vyjde v květnu, aby nám ho následovně strejček Marilyn přijel interpretovat naživo, 3.června v Brně. Zda se tam dva tepličtí přívrženci dostanou, zůstává zatím záhadou, zvlášť při destinaci, vzdálené několik hodin vlakem. Ale není všem dnům konec. A nebudeme předbíhat. Co ale chci zmínit, je nový song(nebo jeden z nových singlů, oficiálně dostupných,chcete-li). Jde o to, že je na klasickou tvorbu MM (jako např. provářky tipy Nobodies, Dope show a tak dál) až příliš minimalistické (z profilu We´re from America každopádně). Jen instrumenty, vzdáleně mi to snad připomíná Skold vs. KMDFM. Pravda, neslyšela jsem ještě další počiny z alba, ale co na netu koluje, se s mým odhadem docela shoduje. Faktem je, že předchůdce právě chystaného alba, album Eat me, drink me, bylo taky z určitého úhlu pohledu minimalističtější, zadumanější a rozhodně ne tak rozřáděné, jako předchozí Golden age of grotesque. Takže je možné, že Brian Warner, chce tímto záměrně pokračovat ve své éře minimalismu. Ale aby jsem to neodsuzovala dopředu, nechám se překvapit, co přinesou konečné verze songů a tedy i celé nové album. A možná i MM live. Květen a dále červen vše ukáže. A tady je industriálně minimalisticky instrumentální klip (spíš mp3 s vizualizací:D)


by nebel(r)
P.S. už se zase těším, jak se odpůrci MM pustí do lítých kritik:Dtak do toho!

Rudoluná party

11. dubna 2009 v 18:04 | nebel |  Moje galerie
Ne, nešlo o nějakou gothic party za svitu krvavé luny, jak by mohlo čišet z názvu. Omýlek. Šlo o tradiční junglovskou party, s dosti smahlým začátkem avšak..

Začínám pochybovat o svém kaličském umu. I když? Na to, že to byla kalba jak fík už od nějakých 7 večer, nebel se rozhodně nestihl zřídit, jako tenkrát se zazvorkem za pár hodin nechutným mokem průhledné bílé barvy. Tentokrát jsem do sebe kopala jen "neškodné" víno a objevil se i nějaký ten mok s pěnou, ale to spíš omylem. Že bych se stala občanem alkoholicky zodpovědným? Kdo ví, ale kromě Hanči a mě nezůstal nikdo dlouho střízliv (obzvlášt mr. Afis tomu dal na frak).. Což nebylo zrovna potěšující. Ale jak říkám, nebel má nervy už snad ze železa, možná dokonce z oceli. Akce naučí nejvíc sebeovládání.. No jelikož včerejší jungly nebyly nic moc, což svědčí i malá návštěvnost(prostě je to tak no), tak jsem se sbalila už kolem 2 ranní a s dvoučlenným doprovodem v poklidu došla unavená domů a spát. Někteří vydrželi hučet na parketě až do konce. Já jsem si to pro tentokrát odpustila, hlava mi už nebrala. Ale za to se povedly fotky:) (viz galerka později)


photos by nebel(r) & eddie(c)

Early Artworx

10. dubna 2009 v 16:22 | nebel |  Moje galerie
Dnešní ráno, za poslechu oblíbených temných skupin (Moonspell a podobně) a vlahého vzduchu, byl velmi svěží a inspirativní. Proto se nebel chopila tužky, fixy (prostě kreslících potřeb) a něco vyčarovala:

Logo fiktivní kapely( nebo třeba budoucí skutečné) gelovkou, fixou a propiskou..

Caricatur vitae, aneb autoportér.. Centropenkou. Není to autenticita jak prase?Ta klepeta:D

A nakonec grafická biomechanoida... upraveno v Photofiltru.

by nebel(r)

Her milkwhite neck..

9. dubna 2009 v 12:04 | nebel |  Moje galerie
model, no.2
snowwhite motowamp (parodie na gotičku fashoničku)by Pavlusha

&

Libertína by nebel(r)
An poetic OVERground?

6. dubna 2009 v 17:08 | nebel |  Moje galerie
Jednoho krásného dopoledne pátečního (a odmyslete si počínající smrtelné dusno, které stoupalo až k 25 stupňům, až se hadry lepily na tělo a vzduch chutnal jak žoužle s medem..), jsme měli po focení tabla, a tak... Zrozen vampýr jest, od této neblaze slulé hodiny. Ač huben jest světlem, on se nerozpustil. Není obyčejným vampýrem, nýbrž modlou nesmrtelnou. NEBEL´s not DEAD. Fota ad inspir UG fashion a kapelami jako CoF, Moonspell, Ministry, ThE CurE. Aneb kožená džíska live forever. Nebel taky jednou v pozici modela. Koštujte..

Vidíte jak je lačen po krvi? Jak vystřižené z Draculy..

Prohlíží si svět.. Skažený, pln špíny hnusu, radost pohledět..

Dát dostaveníčko si, s Mansonem či Smithem, kulturák bude vhodným místem..

Pospolu půjdeme k obelisku, probudit strnulé duše...

+nebel(R)+

Rudolfinum motion pictures

2. dubna 2009 v 18:23 | nebel |  Reportage+recenz
Andy Warhol Motion Pictures.. A KDE JE PLECHOVKA?


To si řekne spoustu lidí, kteří znají Andyho podle plechovky od tomatové polévky bíločercené barvy. Ale tahle movie výstava o tom vůbec nebyla. Byla o Warholovi z druhé strany, Andym režisérovi a kameramanovi a snad i..scénáristovi? To asi ne. Když dějství plátno postrádalo. Mohli jsme nahlédnout do jeho duše- to chtěl říct tím, co natočil?
Nebo to byl jiný záměr, těchto několik desítek scén (a to jsme viděli jen zlomek z toho, co v letech 63 - 66 minulého století natočil)?
Polibek- několik líbajících se heterosexuálních a homosexuálních párů a jejich dokola se opakující snímky, skládáné dohromady, tvořící několikaminutové pásmo. Vlasostřih(nebo holič)- jeden muž stále dokola stříhá opatrn nůžtičkami druhého v křesle, stále stejné scény těchto dvou můžu a ještě jednoho, který sedí vedle a neustále si čistí dýmku, cumlá jí a poohlíží se po stříhaném muži. Že by nějaké sexuální náznaky v jeho libém úsměvu?
Warhol k těmto testovacím scénám použil spoustu svých známých tedy modelek, modelů, herců, celebrit i neherců, a postavil je před nelehký úkol- několik minut civět do kamery a nechat se natáčet. Jak se budou tvářit, co během několika minut udělají, je na nich. On nechal kameru běžet a herce napospas, sám se z natáčecí scény vzdálil.
Abych pravdu řekla, na některá plátna se civět déle než 5 minut nedalo. Např. Empire. Prostě mě nebavil a nic hlubšího jsem v tom nenašla. Asi že se mi nechtělo u toho vydržet hodinu, abych pak zjistila, že se za tu dobu stejně nic dít nebude. Opakované snímky. Warholův milenec spí a vy můžete hodinu pozorovat, jak se hýbe jeho dýchající hrudník a občas se spokojeně převalí(či co). Najdete v tom něco? Zaťukáte si na hlavu? Určitě chtěl Andy vyvolat různé reakce a povedlo se. Každý se k tomu co uvidí postaví jinak. Určitě vás to ale donutí přemýšlet, co tím autor chtěl říct. Je možné, že budete inspirování, nebo budete hledat díru do pekla (smysl všeho, pozn. autora) a leccos v umění ba i normálním životě, filosofii, si ujasníte.
Motion pictures mají tu moc jít až do nejniternější hlouby každého z nás a vyvolávat ideje. Přesto však nenáročným divákům a kunst nadšencům nedoporučuju, oddychovka to absolutně není. To už radši výstava č.1 (a o tom dnes ne). Někdy mám pocit, že celý svět umění je postavený na hlavu. A není snad? Je!
A závěrem, co se mi líbilo nejvíc z Motion pictures? Dvě věci,přesněji dva filmy(dvě kamerové zkoušky? K čertu s termíny!) Prostě projekce s Haircut n.1( bavila mě občasná změna děje) a žena čistící si zuby( od těch nádherných očí se nedaly odtrhnout oči:) )
by nebel(r)