Oko ve zdi nebo zeď před kamerou?

10. února 2010 v 15:45 | nebel |  Film(recenze)
Ještě včera, s čerstvými post-myšlenkami na závěr tohoto filmu, jsem byla hrdá, že jsme si zase vyšli po dlouhé době s Edem do kina. Jenže mi později začlo vrtat hlavou, jestli ta mysterióznost byla úmyslná anebo se film tak trochu nepovedl.

Víte ono má kino takovou zvláštní moc, a sice, že udělá i z málo dobré trosky koukatelný film. To bych v tomto případě zase tak tvrdě neřekla. Nejhorším filmem všech dob byl pro mě jasně kousek "Šifra mistra Leonarda". Tohle bylo koukatelné, ale už zprvu mě zklamala jedna věc, které si na zahraničních snímcích cením a sice- titulky a původní znění. To zde chybělo a že jeden z mála českých herců daboval sám sebe (americké, slovenské a ostatně národnostní herce vynechme), viď Kájo Rodene, no tak to jsem jim nehodlala spolknout hned na začátku a dost mě to zarazilo. (Pravda, to by se Ed asi zlobil, že jsem ho vzala do kina na titulkovku, ale zas by už neutek a já bych měla o prohloubení zážitku postaráno..ale nechme to být).

Už mi tak nějak došlo, že interiéry jsou potažmo české... co na to, že ve filmu říkali něco o Ostrovech... Ale ta příroda mi opravdu nepřišla dvakrát anglická.. Další detail, který zas tak atmosféru nekazil, ale už už mi to nedalo rýpat.

Spousta kritiků tenhle film odsuzuje za špatný příběh. Já bych neřekla. Jen mi to příjde tak trochu nedotažené do konce. Mám ráda mysteriózní díla více, než-li horory s litry krve a násilím. Až na scénu, kdy stařec znásilňuje svojí ženu (tu mrtvou? tu vzpomínku? koho vlastně?), se tu moc násilí neděje. Ono se tu spíše v té hodině a něco neděje vůbec nic. A chybou bylo plést minimálně tři scény bez velice nejasných souvislostí až do posledních minut k sobě, aby to naprosto zmátlo diváka. Ten je sice zmaten dokonale, ale jistě každý znáte ten nechutně se vkrádající pocit, že jste tak docela nepochopili příběh a už běží titulky, v horším případě koukáte na tmavé plátno jak blbej na vrata a jste zklamaní.

S přítelem jsme si udělali několik verzí, jak to vlastně mohlo být. Já hovořím o časové smyčce za a) nebo za b) že to vlastně proběhlo jen v hlavě obou. Pak mi ale nesouvisí konec... Souvisí vůbec někomu kdo film viděl?

Každopádně, nebyly to vyhozené peníze a nebýt mých zažívacích potíží, s vědomím, že v kině s námi byli jen tři další diváci, bychom si to docela hezky užili a možná bychom vytáhli i ty sýrové chipsy z batohu.

Snad příště. A Karle, koukej se mi aspoň na dvd ukázat v původním znění jako v traileru, když ti to pořád tak sekne.

(Jen tak pro zasmání, jediná scéna, kdy jsem se lekla, bylo "rupnutí" domečku holčičky, když na něj ve snu (sen? realita? sen? smrt?) lezla a málem ho rozbila:D)

Nad dílem se snášející velký otazník, avšak zážitek hodnotím na 60%. Mám ráda tajemství, a jako hlavní hrdinka se o ně ráda dělím s ostatními;)


Jen marně sháním soundtrack, který byl velice zábavný. existuje vůbec? Zdeni, Pepo, víte o tom něco?:D

(Eye in the Wall), 2009/Thriller USA-CZ-SK/dabing, 81 minut , hl.role: Karel Roden, Catherine Flemming, Jürgen Prochnow...
Na motivy povídky OKO (Eva Hercíková -btw, ta kniha je jistě zajímavější, četl jste jí někdo??)

nebel(r)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama