Leden 2012

Pojďme si hrát...aneb oldschool PC games

29. ledna 2012 v 23:53 | nebel |  napsáno nebel(r)em
ÉRA OLDSCHOOL DOSOVÝCH HER NA PC JE STÁLE NA SPADNUTÍ

Dozvídám se to nejen díky své znovunabité nadšenosti pro tento koníček, ale také z všemožných internetových diskuzí i stejně nadšených názorů svých přátel. Je to dobře:) Už jen proto, že v té stovce nejrůznějších starých her je ukrytý celý dětský svět fantazie a nejrůznější nostalgické vzpomínky nás všech -cetiletých.

Jelikož jsem už jako malé dítě patřila k těm průkopnickým "pionýrům", kteří vlastnili pomalu od kolébky počítač, poznala jsem 90% her, které v 80. a 90. letech minulého století "frčely". Asi každý pařmen a milovník starých her zná postavičky jako Jazz rabbit, Billy Blaze (Šílený Velitel), Sonic, Aladdin, Lví král a třeba Prince z Persie. To jsou takové ty klasiky počítačových konzolí mé generace.

Ale říká vám něco baron Baldric, Cosmo, princ Lomax, Rayman a Neverhood? Seznamte se s mými nejlepšími kamarády z dětství:)

Většina holčiček ve školce malovala princezny... Já také, ale mnohem častěji se v mých malůvkách před obědem a po odpolední svačině objevovala postavička zeleného zajíce Jazze a již zmiňovaného prince Lomaxe. A pokud jsem si zrovna nehrála ve školce se stavebnicí nebo mě učitelka nepeskovala, ať už konečně dojím tu hnusnou koprovku aby mě mohli šoupnout spát, v myšlenkách a častých diskuzích s ostatními jsem byla stále ve hrách.

Zkrátka, jestli mám na něco obrovské vzpomínky, jsou to počítačové hry. Pojí se mi s nimi hudba, seriály co zrovna běžely v televizi a já u nich pařila ( úplně přesně si vybavuju level v Lomaxovi při sledování legendární Xeny /konkrétně konec 3.série/ jedním okem anebo přelouskávání Dungeonu v Aladdinovi za křiku topící se April v Pobřežní hlídce, kterou zrovna uštkla medůza..:D) . Ač to může zní až fanaticky, hry mi opravdu byly tehdy vším a mám díky nim úžasné vzpomínky na různé okamžiky dětství i události.

A jelikož mi posledních pár týdnů je dopřán zasloužený oddych od školy, můžu se ve svém dávném koníčku po letech opět dosyta pohrabat:)

Ráda bych vám sem teď napsala žebříček mých 20ti nej her (a počítejme za oldschool i věci jako Starcraft, HoM&M 3 a AOE 2, protože tyto strategie vládly mým zájmům až do dob, než mne uchvátila věc, jménem kniha a ovládla mi po boku hudby život nadobro O:) )

TOP 20 HER mého dětství ( na přeskáčku):

1. Jack jazz rabbit (1 více než 2)
2. Commander Keen (všechny epizody, nejvíce 4,5)
3. Mystic Towers
4. Adventures of Lomax
5. Lion King
6. Aladdin
7. The Ducktales
8. Rayman
9. Wolfenstein 3D
10. Prince of Persia 2
11. Cosmo cosmic adventure (1-3)
12. The Neverhood
13. Age of Empires 2
14. Heroes of Might and Magic 3
15. Sonic, The Hedgeog
16. Oslí ostrov (znají jen opravdoví fajnšmejkři!)
17. Starcraft
18. The Simpsons
19. Crystal Caves
20. Posel bohů (ještě ten starý, se spouštěcí disketou:D)
A ještěěě... Toxic Bunny;)

A u vychytávek jako série s postavičkou vajíčka Magic Dizzy Land, Blues Brothers, autíčkem Putt Putt, starými díly Poldy a Ve stínu havrana jsem strávila též dost početných hodin:) Nesmím zapomenout taky na Prehistorika, Asterixe a Obelixe a nezapomenutelný midi soundtrack včetně legendárního Lambada theme!

Po cca 10-letech hledání jsem našla název hry, která v mém věku cca 6ti let byla tak strašidelná, že jsem jí dobrovolně radši nehrála:D Nedávno jsem zjistila, že hra se jmenuje Monster Bash! a zase tak strašidelná není. Ale samozřejmě, v porovnání s tehdejší mentalitou a dětským pohledem na svět, byla überstrašidelná:D

Jediné dvě hry, na jejichž jméno nemůžu doteď přijít, je jedna s tanky a vrtulníky, kde se prostě střílelo, plavalo lodí a sestřelovalo vrtulníky nepřítelova pole..Jednoduchá a úžasná, bohužel, zůstane už asi v propadlišti dějin. Stejně tak hra s podivným panáčkem -kosmonautem ale cosmo, comic, ani týpek z CC to nebyl..

Jako kuriozitu bych uvedla, že nadšení ohledně hraní starých dosovek na aktuálních windows vás může uvrhnout do pěkně svízelné situace. Sama jsem se o tom přesvědčila jedné bezesné šílené noci před pár týdny, kdy mi Earthworm Jim 2, kterého jsem do té doby nikdy nehrála (jen 1 a velmi podobnou hru Crazy Drake), kompletně rozházel grafiku a zdevastoval HDD na notebooku, takže re-instal s maximální ztrátou dat byl jediným řešením:/

Což mě dostalo z takové té prvotní euforie a už si dávám pozor, co a jak si na PC spustím. Ovšem Mystic Towers a Jazz rabbitové stále vítězí;) A možná přijde i Theme Hospital.. Aby se neřeklo, najde se i pár her, které jsem odjakživa nesnášela. Kupříkladu Sokobana, který přehazoval bedny sem a tam a taky Pushovera, i když animace s fialovýma panáčkama na začátku hry byla pěkná. Ale to bylo tak vše:D

Jako správný fanda a magor jsem si našla trošku odlišnější, progresivnější a možná i věku úměrnou (no, to nejspíš vůbec:D) zábavu - sledování videií z jmenovaných her na YT a především - sbírání soundtracků (přesněji řečeno midi collecting) z těchto dosovek. A řeknu vám, nemá to chybu:D

Přijde vám to ujeté? Tak až potkáte na ulici někoho, kdo se podivně pohupuje a zpívá si "Tddtdtdtdtdd" tak se nelekejte. To jen nebel má před očima svou oblíbenou postavičku -šílenou houbičku a k tomu theme song z Commander Keen 4: Secret of The Oracle a vůbec se za to nestydí;)

A víte co? Kdo si hraje, nezlobí;) Že ovečko? A máš pravdu, Spaz na Jacka nemá:D (Ale Jack zas nemá na Keena a Lomaxe..I když.. A co na to Rayman?) ...Nikdy nenechte Claymana sníst více, než tři bobulky z muchomůrky. Jeho krkání by vám mohlo na dobrých pár desítek minut zmrazit celou hru...

A nakonec, moji drazí kamarádi aneb postavičky z jednotlivých her:

Tak tohle je kámoš Baldric a jeho milovaná cháska nepřátel -prskající želvo-cosi, obří pavouk, zmije na kterou platí jen sníst muchomůrku...a když se Baldric opije, je s ním vážně sranda;) Tedy pozor na rohy s pitím a pravidelný pitný režim i jídelníček...(nojo hra je krásně ujetá)

Prdící rybka z Keena. Krká, prdí a ještě žere všechno, co se hýbe ve vodě na x metrů...

Nesmí chybět ani přítelkyně šílená houbička ze stejné Keen epizody 4. Ty její skoky mě vždycky rozesmály.


Lomax..Hodný princ z říše Lemmingsů, co zachraňuje kamarády z podob hnusných příšer a zombies.

Medivo... Level v Jazzovi který ve mě zanechal nejvíc vzpomínek. Za a) hudba za b) enemies v podobě helmutů (Připomínají mi postavičku od Looney Tunes, za boha si nemůžu vzpomenout na její jméno:/)

Zajímalo by mě, které postavy, jednotky a epizody jednotlivých her jste měli rádi vy...Ale o tom třeba zase v dalším článku...někdy;) Všechna čest především Apogee!

So..LET´S PLAY, MATE! Aneb oprašte klávesnice, Joypady, gamepady a joysticky a vrhněte se na dobrodružství v 16ti bitu s dosboxem;)

nebel(r)