Prosinec 2014

Ta (Pravá) vánoční nálada?

20. prosince 2014 v 14:10 | nebel |  napsáno nebel(r)em
ZAJÍMALO BY MĚ, JESTLI EXISTUJE NĚJAKÁ DEFINICE...

Jasně, tradic okolo Vánoc je hodně, ale tradiční vánoční nálada, ta vypadá u každýho jinak. Jeden je rád třeba jen z toho, že má konečně dlouhý volno,nemusí nic dělat a to jsou pro něj Vánoce. Obdivuju a "závidím" lidem, kteří si Vánoce skutečně užívají tak, jak si přejou.
Klíčová je přece právě ta ATMOSFÉRA... Poslední dobou hrotim tenhle obr giga svátek plný marketingu a šikovných reklamních tahů, založených na prachsprostým konzumu opravdu minimálně, ale letos s až podezřelým klidem a odevzdaností. Vyšilování s dárkama minimální, nákup na poslední chvíli a díky permanentnímu dešti a teplotám nad 10 stupňů se mi do celých Vánoc nějak nechce...
Nechápejte mě špatně, to pravé jádro, tkvící v tom, že by se měla rodina a blízcí sejít a užívat si dobrot a hezkých chvil, to je super věc, i když můj názor je, že dary by si měli lidi dávat celý rok, a spíše maličkosti, než v jeden den v roce honit dárky za tisíce a tím se snažit si nahrazovat čas, který pro toho druhého dostatečně nevěnovali, či si dokonce brát půjčky a mít nejnovější televizi, mobil a playstation. Ale konec sejčkování, o tom tohle zamyšlení být nemá.

Dojem ze včerejšího ultra hektického dne je opravdu zmatený. Globus napráskanej tunou lidí, člověk jím proplouvá jak chudák kapr v kádi. Ze všech stran na mě hulákaly hostesky z nejrůznějších ochutnávek ("Nechcete ochutnat štolu?" "Dáte si naší kávu?") odpovídat na všechno ne děkuju, tohle nejím/nepiju nebylo tak vyčerpávající, jako se v nekonečných regálech přehrabovat očima a volit, co by byl nejlepší dárek pro toho a toho. Člověk si v hypermarketu přijde totálně stísněně, jako myš, co se neustále chytá do pastičky, kvůli kusu lákavýho sýra. Tuny balících papírů, dárkových kazet, luxusních uzenin a exotickýho ovoce... Lidi se honí, aby nakoupili košík plný lahůdek, které přes Vánoce stejně nestihnou sníst.

Vánoce by podle mě, měly zažít návrat ke střídmosti a pokoře, protože právě v tom tkví to kouzlo. Jo a netrávit hodiny uklízením (jen poklidit ten největší čurbes:D), pečením (ne 12 druhů cukroví:D) a vařením do úmoru (pět chodů večeře) a nakupováním, ale soustředit se na odpočinek, sami na sebe, užívat si teplo domova, klidně i klasické pohádky a filmy u televize, zdobení stromečku, pokud mají napečíno tak cukroví, dát si bohatou, ale nepřehnanou večeři a hlavně se jít projít do přírody, zajet na hřbitov a do obory dát něco zvířátkům. A nezapomenout oslavit jakkoliv specificky taky o dva dny bližší Slunovrat ( jehož tradice mimo jiné, křesťanské Vánoce akorád obšlehly...)a vzdát hold přírodě, nejlépe dlouhou procházkou.

Proč se vlastně Štědrý den jmenuje "štědrý"? Štědrost má mnoho podob, ale jistě postačí, když darujete něco hezkého, co druhé potěší a sami si den v klidu vychutnáte. Protože nic nezabíjí svátky víc, než spěch a stres.
Tak ať ho máte co nejméně a přeju hodně radosti pod stromečkem (nejlépe živým, pouze ozdobeným ovocem v přírodě:D), fakt dobrou večeři a hlavně blízkost všech, které máte v životě nejraději. A samozřejmě splnění všech tajných přání;)
Tím mým je už odedávna, strávit Vánoční dny někde na samotě v lese v chatě, jen s dobrým jídlem, zábavou a v obklopení přírody... Tak třeba se toto přání někdy vyplní.

Hezké Vánoce, každému po Vašem...A btw, letos si skutečně musím udělat svoje vlastní Vánoční CD, kde jako "koleda" figuje na prvním místě SEDUCCION od THALIE:D
ať to zní sebevíc šíleně, nemám moc ráda klasické koledy a ráda je vidím (kvůli specifické atmosféře a zážitkům a pocitům, co se k jednotlivým "nevánočním" skladbám vážou) v něčem úplně odlišném a přitom pro mě tak Vánočním... Třeba to máte trochu podobně;)

A na zítřejší Slunovrat, kdy podle keltské tradice prohrává temnota (a o této noci je opět tenká hranice mezi oběma světy - tím "naším" a záhrobím) a opět vítězí Slunce a světlo, doporučuji rozjímavou lesní muziku ( HAGALAZ´ RUNEDANCE, AGALLOCH, NEST), velkou procházku v nejbližším lese nebo na louce, kde klidně můžete nechat nějaké dobroty i lesní zvěři nebo skřítkům:D nebo návštěvu hřbitova (ať už cizího, nebo toho, kde máte pochované své blízké). Nezapomeňte si zvenčí přinést nějaké chvojí, větvičku jehličnanu nebo cokoliv zeleného, na ochranu domova... No a přečtěte si třeba i něco o keltských tradicích a budete překvapení (někteří už jistě ne:D) jak moc mají Vánoce převzaté z prvotního keltského-pohanského svátku, starého tisíce let. A jak moc tehdy uctívali přírodu, její duchy, své zemřelé a rodinu:)


by NEBEL(R) - užívejte lásky a přírody :)